آتشکده آدریان

آتشکده آدریان

آتشکده آدریان یا نیایشگاه آدریان در خیابان میرزاکوچک خان و نزدیک به خیابان جمهوری قرار گرفته است. این آتشکده، تنها آتشکده تهران بوده و در سال 1293 شمسی و به همت ارباب کیخسرو شاهرخ تاسیس شد. ارباب شاهرخ در آن سال ها رییس انجمن زرتشتیان تهران بود و آتش مقدس این آتشکده را در طول 25 روز و با انجام مراسمی مخصوص به زرتشتیان عزیز، از آتشکده یزد به تهران آورد. ارباب شاهرخ در آن سال ها با توجه به جمعیت زرتشتیان تهران که بیش از 500 نفر بودند، تصمیم گرفت تا عبادتگاهی را ایجاد کند. این شد که وی طی نامه ای از بهرامجی بیکاجی طلب مساعدت نمود و ایشان نیز پس از بازگشت به بمبئی، اقدامات لازم برای ساخت و نگهداری این معبد را انجام داد. هنگام افتتاح آتشکده، افراد برجسته ای همچون محمد علی فروغی، حکیم الملک، رضا قلی خان و مجد السلطنه نیز حضور داشتند.

آتشکده آدریان علاوه بر معبدی برای انجام عبادت زرتشتیان، موزه ی مردم شناسی زرتشتیان نیز هست. آتشکده در سال 1381 شمسی به فهرست ملی ایرانیان افزوده شده و آتش این آتشکده بیش از یک قرن است که لحظه از سوختن باز نایستاده. در سال 1387 نیز مدیریت این نیایشگاه به انجمن موبدان تهران واگذار شده و در حال حاضر مدیریت آدریان بر عهده ی کمیسیون دینی، فرهنگی، آموزشی و ورزشی انجمن زرتشتیان تهران گذاشته شده است.

ورودی این آتشکده دری از جنس چوب بوده که در بالای آن تمثیل دو فرشته به جنس مرمر رخ نمایی می کند. کتیبه ای سنگی میان این دو فرشته قرار دارد و بر روی آن عبارت خوشنوتره اهورا مزدا 1286 به رنگ سیاه نوشته شده است. دیوارهای این عبادتگاه از جنس آجر قرمز رنگ بوده و در بعضی قسمت ها، پس از ترمیم ساختمان از سنگ مرمر استفاده شده است. معماری کلی آتشگاه به سبک و سیاق معماری هخامنشیان بوده و از ستون های بلند استفاده گردیده است. در بالای هر کدام از این ستون ها، از سرستون هایی به شکل گاو استفاده شده که به بیننده القا می کند که بار سقف بر روی این حیوانات است (همانند معماری ستون های میدان مشق در خیابان سپه تهران).

ساختمان اصلی نیایشگاه، اتاقی چهارگوش با دیوارهایی به ارتفاع کمتر از یک متر بوده و بر روی دیوارها از شیشه های ضخیم استفاده شده. بازدید کنندگان از این مکان مقدس، تنها از پشت این شیشه ها می توانند نظاره گر آتشی باشند که یک قرن پیش به اینجا آورده شده و تا کنون روشن مانده است. در گوشه ای از اتاق، مجمر (آفرینگان) قرار داشته که کاسه ای بزرگ از جنس مس است و آتشی از میان کنده ها سوسو می زند.

ورود به این مکان، نیازمند رعایت کردن آداب و رسومی است که در مقاله ای با عنوان آداب زیارت آتشکده به آن پرداخته شده است.

برای بازدید از این مکان، پیشنهاد می شود از تورهای یک روزه تهران گردی آژانس مسافرتی آرمان رخش غزل استفاده کرده، تا بتوانید بیشترین استفاده را از زمان خود برده و علاوه بر آتشکده آدریان، کاخ گلستان، میدان مشق، موزه ارتباطات، مدرسه دارالفنون و … را نیز از نزدیک مشاهده کنید. برای اطلاع از تورهای موجود، به قسمت خدمات وبسایت مراجعه کرده و یا ما را در فضای مجازی دنبال کنید.

One thought on “آتشکده آدریان

  1. Pingback: آرمان رخش غزل | تور یکروزه تهران و جاذبه های تهرانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *