باغ فردوس

باغ فردوس

در امتداد خیابان ولیعصر تهران و نرسیده به میدان تجریش، در کنار درختان چنار به یادگار مانده از دوران پهلوی، محیطی آرام و دلنشین به نام باغ فردوس قرار گرفته است. در سال 1264 هجری شمسی، محمد شاه قاجار دستور ساخت عمارت محمدیه را در یکی از بهترین مناطق تهران قدیم داده اما بخت با وی یار نبود و پیش از اتمام ساخت این عمارت، از دنیا می رود. مظفرالدین شاه یک قطعه زمین به آن اضافه کرده و آن مجموعه را به دختر و دامادش هدیه می دهد. داماد مظفرالدین شاه که پسر دوستعلی خان نظام الدوله بود، خود معماری زبر دست بود و مراحل ساخت عمارت را به اتمام رسانده و عروسی خودش را نیز در همین عمارت و باغ جشن می گیرد.

پس از فوت این معمار، باغ رفته رفته رو به ویرانی رفته و بارها توسط مالکان جدید مرمت می شود. این عمارت در طول سال ها، مکانی برای نهاد ها و گروه های مختلف بوده است. یک بار تبدیل به مدرسه شاپور تجریش، یک بار محل برنامه ریزی جشن های ملی، یک بار در اختیار صدا و سیمای جمهوری اسلامی و … نهایتا در سال 1373 شمسی تبدیل به موزه سینما شده و نهایتا در سال 1376 شمسی به عنوان یک اثر ملی کشوریو به نام باغ فردوس به ثبت گردید.

موزه سینما از تالارهای آغازگران، معاصران، نام آوران سینمای ایران، افتخارات و جوایز بین الملل و همچنین نمایشگاه های سینمای کودک نوجوان، سینمای دفاع مقدس و نمایشگاه صدا و دوبله تشکیل شده است.

موزه سینما همه روزه و حتی روزهای تعطیل آماده بازدید مهمانان عزیز تا ساعت 17 می باشد. در نزدیکی باغ فردوس، مکان های دیدنی همچون امام زاده صالح، دربند و … نیز قرار دارد که می توان طی تورهای یک روزه، از تمامی این مکان های دیدنی بازدید کرد. علاوه بر آن، کاخ گلستان و عمارت مسعودیه نیز مکان های دیدنی تهران هستند که بهتر است از آن ها دیدن کنید. برای اطلاع از تورهای یک روزه ارائه شده توسط آرمان رخش غزل، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

One thought on “باغ فردوس

  1. Pingback: آرمان رخش غزل | معرفی کاروانسرای خانات در دل تهران امروزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *