تور کلمبو

مکان های دیدنی کلمبو

کلمبو پایتخت تجاری و بزرگترین شهر سریلانکا بیش از 5 میلون نفر جمعیت داشته و به 13 منطقه تقسیم بندی می شود. مناطق علاوه بر نام خود دارای شماره نیز هستند، برای مثال منطقه Fort به نام کلمبو 1 و منطقه Pettah به نام کلمبو 11 شناخته می شوند.

شهر کلمبو در طول دهه گذشته دستخوش تغییرات اساسی گردید و پای آسمان خراش ها، هتل های لاکچری و خیابان های مدرن به آن باز گردید. در سال 2019 میلادی نیز برج لوتوس با ارتفاع 350 متر در مرکز شهر (منطقه کلمبو 1) افتتاح گردید که نماد توسعه و صنعت در سریلانکا به حساب می آید.

برج کلمبو

طبق تجربه جهانگردان، کلمبو شهری است که در تور سریلانکا باید یک یا دو روز را به بازدید از مناطق دیدنی آن، اختصاص داد. بیشتر جاذبه های جهانگردی کلمبو در دو منطقه Fort و Pettah قرار دارند که می توان بصورت پیاده از آن ها دیدن کرد. برای رفتن به مکان های دیگر شهر می توانید از تاکسی های کوچک شهر کلمبو و یا همان توک-توک (Tuk-Tuk) استفاه کنید که خود لذت شهرگردی را دو چندان می کند.

تاکسی کلمبو

در این مقاله، 10 جاذبه ی گردشگری کلمبو را برای شما ارائه کردیم تا پیش از رفتن به تور سریلانکا با آن ها آشنا شده و از زمان خود، بیشترین استفاده را ببرید:

موزه ملی

بنای این موزه ملی در سال 1876 میلادی و هنگامی که بریتانیای کبیر حاکم سریلانکا بود، ساخته شد. معماری آن به سبک کولونیا بوده و درون پارک بزرگی قرار دارد. درون این موزه که بزرگترین موزه سریلانکا نیز هست، مجسمه ها و نمایشگاه هایی برپاست که یادآور دوران های گذشته ی سریلانکا از زمان باستان تا عصر حاضر می باشد. بعضی از آیتم های داخل موزه مربوط به خاندان سلطنتی پیشین سریلانکا بوده که در این میان می توان به تاج و تخت طلایی پادشاه ویمالادارما (1693 میلادی) اشاره کرد. این موزه در منطقه کلمبو 7 قرار داشته و بین ساعت 7 الی 18 میزبان توریست ها می باشد.

ساختمان های کلونیال در منطقه Fort کلمبو

در مرکز شهر کلمبو (کلمبو 1)، ساختمان هایی از دوران مستعمره بودن سریلانکا قرار گرفته اند که هر یک داستان خود را داشته و یادگار دورانی است که پرتغالی ها، هلندی ها و انگلیسی ها این منطقه را تحت کنترل خود داشتند. معماری تمامی ساختمان ها به سبک کلونیال (معماری رایج کشور استعمار کننده) بوده و به زیبایی آن منطقه افزوده است. برای مثال بیمارستان قدیمی هلندی، نمونه ای از ساختمان های کلونیال به شمار می آید. همچنین فانوس دریایی Galle Buck نیز در این منطقه قرار دارد که علاوه بر بازدید از آن، می توانید از ساحل و بندر زیبای کلمبو بازدید کنید. نمونه هایی از مکان های دیدنی در منطقه کلمبو 1 یا همان منطقه Fort به شرح زیر می باشند.

 • معبد بودایی سامبودی چایتیا
 • برج ساعت (1857 میلادی)
 • ساختمان Central Point (1914 میلادی، موزه پول)
 • ساختمان Lloyd (1908 میلادی، بانک مرکزی سریلانکا)
 • کلیسای St. Peter (1821 میلادی)
 • معبد Gangarmaya

معبد بودایی گانگارمایا متشکل از چندین ساختمان مجزا از هم بوده که فارغ از جنبه مذهبی آن، المان های متنوع و زیبایی (بعضا ترسناکی) در آنجا وجود دارد. ساختمان های این معبد مربوط به موزه، کتابخانه و سالن هدایا است. این هدایا در طول سال های گذشته توسط پیروان به معبد اهدا شده که در همان جا نگهداری می شود. اما بیشترین چیزی که در این معبد دیده می شود، مجسمه های سنگی، پلاستیکی و حتی طلایی بودا است.

سالانه در ماه فبریه (کل ماه) در این معبد جشن و مراسم بر پا می شود و این نقطه از کلمبو تبدیل به یکی از شلوغ ترین مکان های کل کشور می شود. این معبد در منطقه کلمبو 2 قرار گرفته و همه روزه از ساعت 5 صبح الی 22 میزبان گردشگران است.

دریاچه Beira

در نزدیکی معبد گانگارمایا و در قلب شهر کلمبو، دریاچه ی بزرگی به نام بیرا قرار گرفته است. آب این دریاچه سبز رنگ پس از گذر از کانال های کم عرض به اقیانوس هند سرازیر می شود. در وسط دریاچه ساختمانی به نام Simamalka Shrine قرار گرفته که مکانی نسبتا مذهبی به شمار می رود. در دوران استعمار کلمبو، از این دریاچه و کانال های آن برای جابجایی کالا استفاده می گردیده است. کلمه Beira در حقیقت یک کلمه پرتغالی است که معنای آن “مرز” است. درون دریاچه نیز قایق های پدالو جهت اجاره و گشت و گذار وجود دارد.

بازدید از این دریاچه و استراحتی کوتاه در فضای آرام و دل نشین آن، می تواند انرژی شما را برای ادامه بازدید از کلمبو فراهم کند. در کنار استراحت، می توانید پرنده هایی همانند پلیکان، لک لک و … و همچنین انواع ماهی را در این محیط ببینید.

یادبود استقلال در کلمبو

در 4 فبریه سال 1948 میلادی، سریلانکا از استعمار بریتانیای کبیر رها شد و به همین منظور، یادبودی سنگی برای گرامی داشت این روز، ساخته شد. این یادبود در منطقه ای آرام و سرسبز بنا شده و در مقابل این سازه، مجسمه ای به نام “پدر ملت” قرار گرفته است. در حقیقت، این مجسمه مربوط به اولین رییس جمهور سریلانکا می باشد. همچنین موزه یادبود استقلال نیز در همین مکان است.

امروزه از این مجموعه برای برپایی جشن های ملی و مذهبی استفاده می شود. این مجموعه در منطقه کلمبو 7 قرار دارد و هر لحظه می توانید از آن بازدید کنید.

بیمارستان قدیمی هلندی

یکی از ساختمان های بجا مانده از دوران مستعمره بودن سریلانکا، بیمارستان قدیمی هلندی است و مکان مناسبی برای صرف نهار یا شام در کلمبو است. این ساختمان، احتمالا قدیمی ترین ساختمان منطقه کلمبو 1 بوده و در سال 1600 میلادی و در زمان تسلط هلندی ها بر سریلانکا، ساخته شده است. این بیمارستان قدیمی، امروزه مکانی برای استقرار رستوران ها و مغازه هایی است که در آن غذاهای محلی سرو شده و صنایع دستی فروخته می شود. معمولا ساعت کار این مجموعه بین ساعت 10 صبح تا 22 می باشد.

خیابان های منطقه Pettah کلمبو

منطقه Pettah یا همان کلمبو 11، یکی از قدیمی ترین مناطق کلمبو بوده که در آن انواع صداها و بوها نظر شما را به خودشان جلب می کنند. چیزی که بیشتر در این منطقه به چشم می خورد، تعدد و تنوع مغازه ها و فروشگاه ها است و در بین آن ها، مسجد ها و کلیساها را هم می بینید. جاذبه های دیدنی منطقه پتا به شرح زیر هستند:

 • بازار پتا
 • مسجد قرمز (Jami Ul-Alfar Mosque تاسیس در 1909 میلادی)
 • کلیسای Wolvendaal (1749 میلادی)
 • موزه عصر هلندی (ساخت در قرن 17 میلادی)
 • معبد Sri Kailawasanathan Swami Devasthanam Kovil

قدیمی ترین معبد هندوی کلمبو معبد سری کایلاواسانتان بوده که معماری آن با الهام از معابد جنوب هند ساخته شده است. در کنار معماری معبد، نقاشی ها، مجسمه ها و همچنین سقف آن نظر گردشگران را به خود جلب می کند. درون معبد مجسمه های متعددی به چشم می خورد که در آن میان، خدایان مختلف بودا نیز حضور دارند. Easwaran و Ganesh جزو خدایان اصلی این معبد هستند. این معبد در منطقه کلمبو 10 قرار داشته و از ساعت 6 صبح الی 10 و نیم صبح، همچنین از ساعت 16 و نیم تا ساعت 18 برای گردشگران باز است.

منطقه تفریحی Galle Face Green

منطقه گاله فیس در جنوب منطقه Fort قرار گرفته و در حقیقت یک نوار ساحلی است. در زمان حکومت هلندی ها، این منطقه پاکسازی و تبدیل به زمین مسطح شد تا توپ های مستقر در ساحل، دید خوبی نسبت به دریا داشته باشند. اما امروزه، این تفرجگاه مکان مناسبی برای پیاده روی، بادبادک هوا کردن و … می باشد. علاوه بر آن، این راسته ی ساحلی مکانی برای عرضه انواع غذاهای محلی ارزان قیمت بوده و در کنار چشم انداز رو به آبی بیکران از یک عصرانه یا وعده ی غذایی لذت ببرید. همچنین، یکی دیگر از جاذبه های این مکان، تماشای غروب خورشید بر فراز اقیانوس هند است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *