مدرسه دارالفنون

مدرسه دارالفنون تهران

مدرسه دارالفنون نیز یکی از ابنیه ی تاریخی ایران است که با گذر از ورودی آن و داخل شدن به آن، دو حس در شما ایجاد می شود. حس اول آرامشی است که در دل شلوغی بازار شما را احاطه می کند و حس دوم هم حسرت و دلسوزی به حال این بنای تاریخی. در وسط حیاط مدرسه می توانید ساعت ها در آرامش بنشینید و در کنار خواندن عبارت های آموزشی آبی رنگ بر روی دیوار، به گذشته این مدرسه و در کل ایران فکر کنید.

امیرکبیر که در عهد قاجار و زمان حکومت ناصرالدین شاه، برای مدت کوتاه سه ساله، زمام امور را در دست گرفته بود، تصمیم به نشر و توسعه دانش در مملک گرفت. از این رو مدرسه ای را بنا کرد و نامش را دارالفنون گذاشت. مدرسه که در خیابان ناصرخسرو قرار دارد، قدمتی بیش از 150 سال دارد. مدرسه تنها دو هفته قبل از قتل امیرکبیر در حمام فین کاشان، گشایش یافته بود. در آیین گشایش این مدرسه، شخص ناصرالدین شاه و امیرکبیر حضور داشتند و جمعی از اندیشمندان ایرانی و اروپایی نیز حاضر بودند.

چنان که در تاریخ آمده است، امیرکبیر هفت مدرس اتریشی را برای تدریس در این مدرسه دعوت کرده بود. اما زمانی که مدرسان به آنجا رسیدند، امیرکبیر کشته شده بود و از این مدرسان استقبال سردی به عمل آمد. دارالفنون تا سالیان گذشته نیز بعنوان مدرسه به مردم تهران خدمت می کرد. اما با گذر زمان، تصمیم بر آن شد که این مکان عمومی شده و برای میزبانی از گردشگران و تاریخ دوستان، درهای آن به روی عموم باز باشد.

در حیاط مدرسه دارالفنون ، موسیقی های زیبایی پخش می شود و اکثرا مربوط به فیلم هایی است که با محوریت حکومت قاجار ساخته شده است، همانند کمال الملک. در وسط حیاط حوض کوچکی قرار داشته و دور تا دور آن درختانی وجود دارد که زیر سایه ی آن ها، می توانید ساعت ها به گذشته فکر کنید و رد پای ناصرالدین شاه و امیرکبیر را بر روی زمین تجسم کنید.

مدرسه دارالفنون و میدان مشق، جزو مکان هایی در تهران هستند که باید حتما از آن ها بازدید شود. از این رو، آژانس مسافرتی آرمان رخش غزل، در تور یک روزه تهران گردی تاریخی، هر دوی این مکان ها را در لیست مکان های دیدنی خود قرار داده و آماده میزبانی از شما و ارائه توضیحات جامع و کامل حین هر بازدید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از تورهای موجود، وارد قسمت خدمات سایت شده و یا ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *