کاخ گلستان

کاخ گلستان

در مجموعه تور تهران، نوبت به کاخ گلستان رسیده و در این مقاله می خواهیم به بررسی این کاخ با قدمتی بیش از چهار قرن، بپردازیم. کاخ گلستان یکی از چندین بنای ایران است که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و سالانه در تعطیلات نوروز، میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

با شروع سلطنت آقا محمد خان قاجار، تهران که در ایام قدیم به واسطه چنارهایش شناخته می شد، رفته رفته رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت. کاخ گلستان نیز که یادگاری به جای مانده از دوران صفوی و شاه عباس صفوی بود، با ورود آقا محمد خان قاجار، دستخوش تغییراتی بزرگ شد. کاخ گلستان به واسطه قرارگیری در بین باغچه و باغ و گلستان به این نام معروف شده بود، محل استقرار و تاج گذاری شاهان زیادی بود که از این بین می توان به احمد شاه، مظفرالدین شاه، رضا شاه و محمدرضا شاه پهلوی اشاره کرد.

کاخ گلستان در دل شهر تهران و نزدیک به بازار بزرگ قرار گرفته است. با ورود به این مجوعه، چنان آرامشی به هر بازدید کننده دست می دهد که کمتر کسی است باور کند که این کاخ در نزدیکی هیاهوی بازار و میدان امام خمینی (توپخانه قدیم) قرار گرفته است. در هر ساختمان این کاخ، کادوها و سوغاتی هایی است که از فرنگ و روسیه به ایران آورده شده است. مجموعه ظروف سفالی و چینی و … که به شاه های آن روزگاران پیشکش شده بود.

معماری کاخ اصیل است و ایرانی، در جای جای این کاخ، گچبری ها و آینه کاری ها، دل ربایی می کنند. به نقل بعضی کارشناسان، معماری کاخ با تکیه بر معماری اصیل ایرانی و با نگاهی به معماری غرب شکل گرفته است. معمولا شاهان ایران بعد از هر سفر، دلشان می خواست دستی به سر و روی سکونت گاه خود بکشند. ناصرالدین شاه نیز از این قضیه مستثنی نبود و بعد از سه بار سفر به فرنگ در سال های 1290، 1295 و 1306 هجری قمری، دستور ساخت یا مرمت بخش هایی از این کاخ را با توجه به معماری اروپایی داد. اگر قصد بازدید از این مجموعه را دارید، به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تهران سر بزنید. برای دسترسی بهتر، می توانید از مترو 15 خرداد یا مترو امام خمینی استفاده نمایید. در نزدیکی این مکان دیدنی، بازار تهران، دارالفنون و … قرار گرفته اند که می توانید از آن ها هم طی تور یکروزه تهران، بازدید نمایید.

6 thoughts on “کاخ گلستان

  1. Pingback: ارمان رخش غزل | معرفی عمارت مسعودیه ، میراث مسعود میرزا ضل السلطان

  2. Pingback: آرمان رخش غزل | باغ فردوس تهران، مکان های دیدنی تور یکروزه تهران

  3. Pingback: آرمان رخش غزل | آتشکده آدریان و نیایشگاه آدریان در تور یکروزه تهران

  4. Pingback: آرمان رخش غزل | قدمت بازار بزرگ تهران

  5. Pingback: آرمان رخش غزل | تاریخچه و قدمت میدان مشق تهران، تور یکروزه تهرانگردی

  6. Pingback: آرمان رخش غزل | تور یکروزه تهران و جاذبه های تهرانگردی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *