مکان های دیدنی استانبول

مکان های دیدنی استانبول | 10 مکان دیدنی اصلی استانبول

استانبول که یکی از مناطق مورد علاقه ی حکومت های مختلف بوده، در طول تاریخ بارها توسط حاکمان مختلف فتح گردیده است و نتیجتا این شهر، مملو از مکان های دیدنی است. این شهر که پل ارتباطی آسیا و اروپا به شمار می آید، تقریبا هزار سال قبل از میلاد مسیح تاسیس گردید. تا پیش از قرن 20 ام میلادی، نام این شهر قستنطنیه و به افتخار حاکمی به نام کنستانتین، به این اسم نامگذاری شده بود. در حکومت بیزانس (330 تا 1453 میلادی)، رفته رفته مردمان بیشتری به این شهر مهاجرت کرده و روز به روز گسترش یافت. حکومت عثمانیه پس از بیزانس توانست این شهر را فتح کرده و یادگاری های زیادی را در این شهر برجای گذارد.

احتمالا نام چهار مکان در استانبول (ایاصوفیه، قصر توپکاپی، مسجد آبی و بازار بزرگ) را بیشتر از مکان های دیگر شنیده باشید، ولی به خاطر داشته باشید که استانبول سرشار از جاذبه های تاریخی بوده که بیشتر آن ها ارزش وقت گذاشتن و بازدید را دارند. بیشتر مکان های دیدنی استانبول در بخش قدیم شهر قرار گرفته اند، اما باقی نقاط شهر هم جاذبه های خاص خود را دارند.

در این مقاله، مکان های دیدنی استانبول را برای شما نام برده و مرور کوتاهی بر هر یک از آن ها خواهیم داشت:

ایاصوفیه

در داستان ها آمده است که وقتی جاستینیان (یکی از حاکمان عصر بیزانس) در سال 536 میلادی وارد کلیسای تازه تکمیل ایاصوفیه شده گردید، با صدای بلند گفت: “درود بر خدایی که مرا لایق دانسته که چنین میراثی، در زمان من ساخته شود. ای سلیمان (نبی) من از تو پیشی گرفت”. ایاصوفیه در سرتاسر حکومت، تبدیل به مظهر، نماد و ختم کلامی برای سرمایه، هنر و صنعت، گردید. پس از آن باورهایی شکل گرفت که ایاصوفیه و مکان های حکومتی اطراف آن، مرکز تمام دنیا است.

پس از فتح قستنطنیه توسط امپراتوری عثمانی، این کلیسا تبدیل به مسجد و مصلی گردید و در اوایل قرن بیستم میلادی، تبدیل به موزه شد.

قصر توپکاپی

این قصر در قرن 15 میلادی توسط فاتحی به نام Mehmet ساخته شد و پس از آن، در دوره عثمانی تبدیل به مکانی برای حکومت شد. این قصر تا قرن 19 میلادی نیز با چشم انداز خود به منطقه بوسفوروس (محل اتصال اروپا و آسیا)، مرکز حکومت عثمانی بود. این مجموعه، نمادی از هنر اسلامی بوده و در سرتاسر آن راهروهایی مجلل، کاشی های زیبا و اتاق هایی مجهز به چشم میخورند. کل مجموعه توسط برج ها و برجک ها و دیوار محافظت شده است. این قصر از قسمت های مجزایی تشکیل شده و بازدید کامل از این مجموعه تقریبا به نصف روز نیاز دارد.

مسجد آبی

هدیه سلطان احمد اول به پایتخت حکومتش، ساخت این مسجد زیبا بود که به مسجد آبی شناخته می شود. این مسجد که بین سال های 1609 تا 1616 میلادی ساخته شده، همزمان با افتتاحش باعث ناراحتی مسلمانان سراسر جهان شد. این مسجد دارای شش مناره بود که با تعداد مناره های مسجد مکه برابر بود و از این رو باعث ناراحتی مسلمانان شده بود. سپس، با اضافه شدن یک مناره به مسجد مکه، این ناراحتی و دلخوری مسلمانان برطرف گردید.

لقب آبی به خاطر استفاده از کاشی های آبی رنگ (به نام ایزنیک) در سرتاسر دکور این مسجد، به آن داده شده است. هنر و معماری به کار رفته در این مسجد، آن را به یکی از بزرگترین و مجلل ترین دست آوردهای معماری عثمانی بدل کرده است. درست در پشت مسجد آبی، بازار آراستا قرار گرفته که صنایع دستی و کالاهایی که مناسب سوغاتی است، در آن به فروش می رسد. همچنین موزه موزاییک قصر بزرگ نیز در نزدیکی همین مکان است.

در بین مسجد آبی و ایاصوفیه، منطقه ای برای قدم زدن وجود دارد که چشم انداز و فضای دلنشینی را فراهم می کند. خصوصا هنگام غروب آفتاب، این چشم انداز دیدنی تر می شود.

آب انبار باسیلیکا

یکی از نشانه های تمدن باستان در استانبول، آب انبار باسیلیکا است و توانسته نظر هر توریستی را به خود جلب کند. در عصر بیزانس، از این سالن بزرگ زیر زمینی که دارایی 336 ستون در 12 ردیف است، برای تامین آب شرب حکومت استفاده می شد. نقل است که شروع پروژه در زمان حکومت کنستانتین بزرگ شروع و در قرن 6 میلادی و در زمان حکومت جاستینیان به پایان رسیده است. بسیاری از ستون های بکار گرفته شده در این آب انبار جنبه دکوری داشته و سنگ بری های زینتی بر روی آن ها انجام گرفته است. مشهورترین این ستون ها، ستون، مدوسا نام دارد و در قسمت شمال شرقی سالن قرار گرفته است. حضور در این مکان می تواند تجربه ی تکرار نشدنی ای را برای شما فراهم کند.

هیپودروم

هیپودروم در زمان حکومت بیزانس و بین سال های 203 تا 330 میلادی ساخته شد. حکومت بیزانس که از آن به نام حکومت شرقی رم باستان نیز یاد می شود، وجه تشابه زیادی با حکومت رم دارد. هیپودروم نیز یکی از همین وجه تشابهات است. هیپودروم که مکانی برای برگزاری جشن ها، مسابقات، تجمعات و … بوده، به نوعی یادآور کولوسئوم در ایتالیا و رم باستان می باشد. اگرچه قسمت های زیادی از بنا باقی نمانده است، اما هنوز هم بخش هایی از آن بنای باشکوه را می توان در قسمت های جنوبی مشاهده کرد.

در قسمت شمال غربی مجموعه، آبنمایی به چشم می خورد که در سال 1898 میلادی، توسط ویلیام دوم (حاکم آلمان) به حکومت عثمانی اهدا شده بود. مجسمه و یادبودهای دیگری نیز در این مجموعه وجود دارند که هر یک بیانگر گوشه ای از خاطرات هیپودروم هستند.

موزه باستان شناسی استانبول

در نزدیکی قصر توپکاپی، یکی دیگ از مکان های دیدنی استانبول به نام موزه باستان شناسی استانبول قرار گرفته که در آن، مصنوعات ساخت بشر از عصرهای خیلی دور تا به امروز در آن نگهداشته می شوند. آثار ارائه شده در این موزه مربوط به ترکیه و سایر کشورهای خاورمیانه است. این موزه شامل سه بخش مختلف است: شرق باستان، مردم شناسی و عمارت Mehmet. یکی از قسمت های جالب در این موزه، نمایشگاه تونل زمان استانبول بوده و گردشگران توصیه می کنند حتما از این بخش از موزه دیدن شود.

بازار بزرگ استانبول

یکی از بهترین مکان ها برای بهتر شناختن فرهنگ و رفتار مردمان استانبول، بازار بزرگ استانبول است. در این مکان، همه ی اقشار جامعه و حتی توریست ها رفت و آمد دارند و مکان بسیار مناسبی برای معاشرت به مردم است. علاوه بر آن، بازار سرپوشیده استانبول، جزو یکی از اولین مراکز خرید دنیا بوده که در روزگاری وسعت آن به اندازه ی یک چهارم کل شهر بود. در دو سمت این بازار، مساجد عثمانیه و بایزید (Beyazit) قرار گرفته اند. مسجد بایزید با الهام از معماری ایاصوفیه بین سال های 1498 تا 1505 میلادی ساخته شده و عمری بیشتر از 5 قرن دارد.

این بازار یازده ورودی اصلی داشته و انواع و اقسام صنایع دستی ترکیه در آن مشاهده می شود. همانند بازار بزرگ تهران، هر بخشی از این بازار به حرفه ی خاصی اختصاص داشته شده است. در نزدیکی یکی از ورودی های بازار به نام Divanyolu Caddesi، ستونی به ارتفاع 40 متر قرار گرفته است که تا پیش از سال 1105 میلادی، پایه ی مجسمه ی برنزی کنستانتین بوده است.  

مسجد سلیمانیه استانبول

در بالای یکی از تپه های منطقه سلطان احمد، مسجد سلیمانیه قرار گرفته که در دوران حکومت عثمانیه توسط یکی از سرشناس ترین معمارهای آن زمان ساخته شد. مسجد سلیمانیه بین سال های 1549 تا 1575 میلادی ساخته شده و گنبد آن تقریبا 53 متر ارتفاع دارد. در نزدیکی مسجد قبرستان عثمانی ها وجود دارد که سلطان سلیمان و همسرش در آنجا دفن شده اند.

قصر دولماباغچه

یکی از آثار تاریخی به جای مانده که بیانگر تاثیرگذاری معماری اروپایی در امپراطوری عثمانی است، کاخ یا قصر دولماباغچه است. این قصر که در سال 1854 میلادی توسط سلطان عبدالمجید ساخته شد، جایگزینی بود برای قصر توپکاپی و پس از ساخت قصر دولماباغچه، حاکمان عثمانی در این قصر استقرار پیدا کردند. معماری داخلی و محیط اطراف قصر، با الهام از معماری غربی و تکیه بر سبک های روکو، باروق و نئوکلاسیک ساخته شده و در گوشه و کناره های قصر نیز المان های عثمانی استفاده شده است. باغچه های سر سبز و آب نما، حوضچه های تزیینی و گل کاری های انجام شده در بیرون قصر و همچنین چهل چراغ های کریستالی بزرگ، طلاکاری و طلاکوبی ها و … همه گی بیانگر وارد شدن معماری غربی در آن روزگار هستند.

موزه هنرهای اسلامی و ترکی

در خانه ی ابراهیم پاشا، وزیر اعظم سلطان سلیمان (1494 تا 1566 میلادی)، موزه ای با محوریت هنرهای اسلامی از دوران عثمانی ها برپا شده است. در قسمتی از موزه، فرش های نفیس دوران عثمانی به نمایش درآمده که از دید متخصصان این زمینه، با شکوه ترین فرش های دوران خود هستند. در کنار فرش، این موزه مجموعه ای از آثار خوش نویسی، سفال، چوب و … را نیز به نمایش گذاشته که قدمت بعضی از آثار به قرن 9 میلادی باز می گردد.

سایر مکان های دیدنی استانبول

علاوه بر موارد فوق، استانبول دارای مکان های دیدنی دیگری نیز هست که در مقاله ی دوم این بخش با عنوان سایر مکان های دیدنی استانبول، مطالعه کنید. آرمان رخش غزل مجری رسمی تورهای ایران گردی و جهان گردی؛ تلاش می کند پیش از برگزاری هر تور، اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار گردشگران محترم قرار داده تا پیش از بازدید از مکان، اهمیت و جایگاه هر مکان در بازه های تاریخی مختلف، برای شما معین باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *