کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات

در دورانی که تجار و مسافرین زمان زیادی را در مسیر بودند، تاسیس کاروانسراها بخش مهمی از رونق دهی به بازار و رشد تجارت هر منطقه بود. کاروانسرای خانات نیز در زمان خود، کمک مهمی به توسعه بازار و تجارت نمود. از آنجایی که جاده ابریشم درست از وسط ایران می گذشت، تاسیس کاروانسراها نه تنها باعث رونق تجارت می شد، بلکه به ایجاد شغل نیز کمک می کرد. در کتب تاریخی نقل است که شاه عباس صفوی، از جمله حکمرانانی بود که تلاش مضاعفی برای ساخت کاروانسراها نمود و رونق مضاعفی به تجارت در جاده ابریشم داد.

کاروان سرای خانات، یکی از چندین و چند کاروانسرایی است که در مسیر تجاری که از جنوب کشور عازم نقاط شمالی ایران همچون گیلان، مازندران، قزوین، تبریز و خراسان بودند، تاسیس شده است. اطلاعات دقیقی در خصوص سال ساخت این بنا در دسترس نیست، اما کارشناسان از روی معماری آن، حدس می زنند که مربوط به دوره قاجاریه بوده و یا حداقل در آن دوران بازسازی شده باشد. بیش از صد سال پیش و در سال 1270 شمسی، زمانیکه نجم الملک نقشه ی تهران را در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار ترسیم کرد، این کاروانسرا را نیز در نقشه آورده است. میرزا عبدالغفار اصفهانی که به نجم الملک معروف بود، یکی از اساتید به نام دارالفنون بود که در رشته های حساب، هندسه، نجوم و نقشه برداری، تبحر داشت. نقشه ای که به همت نجم الملک تدوین گردید، دقیق ترین نقشه ی رسم شده از تهران در آن دوران بود.

کاروانسرای خانات در مسیر بین تهران و ری قرار گرفته و 54 حجره دارد. این کاروانسرا که تقریبا یک هکتار وسعت دارد در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید و اگرچه در سال 1357 به دلیل آتش سوزی، مدت ها بلااستفاده مانده بود، مجددا در سال 1388 و با میزبانی جشن نوروز، بازگشایی شد.

اگرچه کاروانسرا در سالیان دور خارج از تهران بود، اما امروزه جزئی از منطقه 12 تهران و نزدیک به تقاطع خیابان مولوی و خیابان صاحب جم قرار گرفته است. در این کاروانسرا با بخشی از معماری قاجاریه آشنا شده، علاوه بر آن دری چوبی به ارتفاع 5 متر از جنس چوب روسی نیز نظر شما را به خود جلب می کند. از آنجایی که کاروانسراها عموما محل عبور و مرور بازرگانان بوده است، در اطراف در ورودی این کاروانسرا، جملات و توصیه هایی از امام علی (ع) در خصوص آداب معامله بر روی کاشی هایی نوشته شده است.

در صورت علاقه به بازدید از این مکان های تاریخی تهران همانند باغ فردوس، اتشکده آدریان و کسب اطلاعات تکمیلی، با کارشناسان ما در آرمان رخش غزل در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *