میدان مشق

میدان مشق تهران

در امتداد خیابان سپه تهران، سردری از تهران قدیم به جای مانده که یکی از دروازه های اصلی شهر در زمان قدیم بوده و ورودی میدان مشق است. با گذر از سردر باغ ملی، به محوطه ای وارد می شوید که سکوت و آرامش عجیبی دارد. فراموش می کنید که از میان چه هیاهویی گذر کردید تا به اینجا برسید. میدان مشق، جایی که زمانی ناصرالدین شاه و امیرکبیر با کالسکه از آنجا عبور می کرده، جایی که فیلم کمال الملک را در آن به تصویر کشیده اند، جایی که مقر وزارت خارجه فعلی است و جایی که معماری قاجار آن، نشان دهنده ی تاریخ این شهر است، جای عجیبی است، آرام و پر از صدای سال های قبل تهران.

در شمال میدان مشق، ساختمان قزاقخانه قدیم تهران قرار گرفته که رفته رفته در حال نابودی است. شعبه ای از دانشگاه هنر نیز در همان حوالی است. در ضلع شرقی میدان، ساختمان وزارت امور خارجه است و در ضلع غربی میدان، در کنار موزه، ساختمان دیگر وزارت امور خارجه که بر سر در آن، عبارت نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی نقش بسته است.

جنوب میدان که به ایستید و به سردر باغ ملی نگاه کنید، ناخواسته به زمان گذشته می روید که برای دفاع از شهر، دروازه های فلزی بزرگ را می بستند. بالای سردر هنوز هم یک مسلسل خودنمایی می کند. در یکی از بازدید هایی که از میدان مشق داشتم، با یک توریست یونانی هم قدم شدم و با هم وارد این میدان شدیم، در نگاهش برق خاصی بود، لحظه ای نبود که عکس نگیرد. از سردر عکس گرفت، از ستون های ساختمان وزارت خارجه فعلی که معماری آن شبیه معماری های زمان هخامنشیان است نیز عکس گرفت. دلش طاقت نیاورد و لنز را عوض کرد و مجددا باز هم عکس گرفت.

یکی از مکان های تاریخی تهران که آرمان رخش غزل حتما توصیه می کند به دیدنش بروید، میدان مشق است. ما در تور یک روزه تهران گردی تاریخی، در کنار بازدید از کاخ گلستان و مدرسه دارالفنون، شما را به دیدن این مکان تاریخی عجیب برده و سرگذشت این میدان را از زمان مظفرالدین شاه و ناصرالدین شاه، تا به امروز برایتان بازگو می کنیم. برای مطالعه بیشتر در خصوص تورها و پکیج های موجود، به قسمت خدمات سایت رفته و یا ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید.

One thought on “میدان مشق تهران

  1. Pingback: آرمان رخش غزل | معرفی مدرسه دارالفنون میراث امیرکبیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *